Rättvik Söndag 11 Nov

BIS
1-16 NO JV-16 NO UCH SE U(U)CH Caci’s I’m Just Smashing 
  Ägare Carina Östman, Borlänge
 
2 Barecho Bring The Gold +
  Ägare Helene & David Björkman, Årsunda
 
3 NO JV-17 NO V-17 US CH Kungsljuset Party Encore
  Ägare Katarina Andersson, Borlänge (Specialtecken: C)
 
4 SE VCH Wallwein’s Groot Constantia SE18438/2017
  Ägare Carlsson Maria, Karlholmsbruk
Valp 4-6 mån
1 Country Look’s Rich And Lovely 
  Ägare Jaxgård Leila, Idkerberge
 
2 Almanza Blue Lagoon 
  Ägare Persson Tony, Smedjebacken
 
3 Rossmix Lamborghini 
 Ägare Hjälm Eva, Östhammar
 
4 Apelhöjdens Jim Beam 
  Ägare Gunilla Eriksson, Säter 
Valp 6-9 mån
1 Snowjar’s Caipirinha 
  Ägare Linde Charlotte, Österhaninge  
 
2 Caci’s Mystery Wfs Agent 
  Ägare Ylitalo Alice, Grythyttan
 
3 Barecho Having It All
  Ägare Lök Lena, Rättvik 
 
4 Caci’s Could Be Just Me 
  Ägare Tommy Törnqvist, Edsbyn
Veteran 
1 DK CH(U) RLD N&F&A SE U(U)CH SE VCH VWW-18 Fire ’n Ice Rhythm Divine
 Ägare Claeson Lise Lotte, Åkers Styckebruk 
 
2 RLD F RLD N SE U(U)CH SE VCH Caci’s She’s The Dancing Queen Ägare Margareta Buud, Sollerön
 
3 SE U(U)CH SE VCH Kungsljuset Black Dressed Cherry 
Ägare Monica Dahlberg, Kilafors
 
4 Hut’s Vorri Ägare Andersson Stöt Gunilla, Falun
Jakt
1 J Boppalooza Här Kommer Natten 
Ägare Ann Johansson, Borlänge (Specialtecken: C) 
 
2 RLD F RLD N Hoffedalens Goliath 
Ägare Carina Grandin, Bergshamra
 
3 SE U(U)CH SE VCH Kungsljuset Black Dressed Cherry 
Ägare Monica Dahlberg, Kilafors
 
4 C.I.B. & C.I.E. NORD UCH&NORDIC CH RLD N SE V-13 SE V-17 SE&NL CH SE&NO VCH VWW-18 Periwinkle’s Myrra
 Ägare Susann Adehed, Knivst
Uppfödare
1 Caci’s  Uppf Östman Carina & Persson Mikael, Lundqvist Caroline, Borlänge
 
2 Barecho, Uppf Björkman Helene, Björkman David, Årsunda
 
3 Rossmix
Uppfödare Strömbom Helene, Persson Moa, Andersson Kerstin Runhällen
 
4 Labvision´s 
Uppf Englund Annelie Munsjö

Avelsgrupp
1 FI VCH LPI NO VCH NORD VCH RLD N&F&A SE U(U)CH SE VCH Mountjoy Scurry Simon Ägare Löfstedt Magnhild, Östhammar

Rättvik Lördag 10 Nov

BIS lördag
1 DK V-16 DK V-17 FI V-17 JEUW-16 NO UCH SE U(U)CH Caci’s We Are The Heroes ,äg Östman Carina  Borlänge 
 
2  DK JV-16 SE JV-16 SE U(U)CH Caci’s Queen Of Spades 
Ägare Annika Karlsson, Mjölby 
 
3  RLD N SE VCH Winnie’s Barfly Barbeque 
 Ägare Kristina W ahlroth, Uppsala 
 
4  NORD UCH Allert’s Jasmina DK V-13 SE V-13 Allert’s Corona 
Ägare Johansson Theres, Henån 
Valp 4-6 mån
1 Country Look’s Rich And Lovely 
Ägare Jaxgård Leila, Idkerberget 
 
2 Apelhöjdens Jim Beam 
Ägare Gunilla Eriksson, Säter 
 
3 Almanza Blue Lagoon 
Ägare Persson Tony, Smedjebacken 
 
4 Sällebäcks Pont de Millegrand 
Ägare Andersson Jenny, Fjärdhundra
Valp 6-9 mån
1 Caci’s Mystery Wfs Agent 
Ägare Ylitalo Alice, Grythyttan
 
2 Barecho Having It All
 Ägare Lök Lena, Rättvik 
 
3 Kungsljuset Rodeo Drive
 Ägare Katarina Andersson, Borlänge 
 
4 Westridge Smashin’ Pumpkin 
   Ägare Monica Riscoll, Västerås 
Veteran 
1 RLD N SE VCH Winnie’s Barfly
 Ägare Kristina W ahlroth, Uppsala 
 
2 DK CH(U) RLD N&F&A SE U(U)CH SE VCH VWW-18 Fire ’n Ice Rhythm Divine
 Ägare Claeson Lise Lotte, Åkers Styckebruk 
 
3 SE U(U)CH Pansy’s Perfect Dream
, Ägare Lindberg Maria, Östervåla 
 
4 C.I.E. NORD UCH SE VV-14 VDH CH Smörsoppens In The Woods
 Ägare Lena Johansson, Nävekvarn 
Jakt 
1 RLD N SE VCH Hoffedalens Fia
 Ägare Carina Grandin, Bergshamra 
 
2 J Boppalooza Här Kommer Natten Ägare Ann Johansson, Borlänge (Specialtecken: C) 
 
3 C.I.B. & C.I.E. NORD UCH&NORDIC CH RLD N SE V-13 SE V-17 SE&NL CH SE&NO VCH VWW-18 Periwinkle’s Myrra
 Ägare Susann Adehed, Knivsta 
 
4 J SE VCH Musical’s Dont Dress For Dinner 
Ägare Sara Pers, Munsö 
Uppfödargrupp
1 Barecho, Uppf Björkman Helene, Björkman David, Årsunda
 
2 Caci’s  Uppf Östman Carina & Persson Mikael, Lundqvist Caroline, Borlänge
 
3 Wildn´Beauty´s 
Uppfödare Svanlund Helene Domsjö
 
4 Rossmix
Uppfödare Strömbom Helene, Persson Moa, Andersson Kerstin Runhällen
Avelsgrupp
1 FI VCH LPI NO VCH NORD VCH RLD N&F&A SE U(U)CH SE VCH Mountjoy Scurry Simon Ägare Löfstedt Magnhild, Östhammar

Utkast Remiss Jaktprovsregler

Senast 2019-01-31 skall ytterliggare påpekande/förslag vara inne för diskussion/omprövning för våra jaktprovsregler enl nedan.

UTKAST Jaktprovsregler A-prov retriever f.o.m. 20220101 för REMISS

UTKAST Jaktprovsregler B-prov retriever f.o.m. 20220101 för REMISS

UTKAST nya championatsregler inför 2022

Klicka på respektive dokument, läs igenom och återkom till Jaktansvarige i avdelningen eller styrelsen så går vi igenom detta och lämnar sen in ett svar från avdelningen senast 2019-01-31.

// Tack från styrelsen

Rättvik 2018 – 2 dagar

Dala Utställningen den 10—11 november 2018
Lördagen den 10 november
Leila Kärkäs: English Springer Spaniel, Irish Water Spaniel, Curly Coated Retriever, Chesapeake Bay Retriever
Marjo Jaakola: Cocker Spaniel, American Cocker Spaniel, Welsh springer spaniel, Nova Scotia duck tolling Retriever, Sussex Spaniel
Pia Itkonnen: Labrador Retriever, Clumber Spaniel
Siv Sandö: Flat Coated Retriever, Field Spaniel
Juha Putkonen: Golden Retriever
Söndagen den 11 november
Leila Kärkäs: Golden Retriever, Clumber Spaniel
Marjo Jaakola: English Springer Spaniel, Chesapeake Bay retriever, Curly Coated Retriever, Field Spaniel
Pia Itkonnen: Flat Coated Retriever, Nova Scotia Duck Tolling Retriever
Siv Sandö: Cocker Spaniel, American Cocker Spaniel, Welsh springer spaniel, Sussex Spaniel, Irish Water Spaniel
Juha Putkonen: Labrador Retriever
Anmälningsavgifter: Valp I (4-6 mån), valp II (6-9 mån) 220 kr, Juniorklass (9-18 mån), Unghundsklass (15-24 mån), Jaktklass (15 mån + jaktmerit), Öppen klass (15 mån -) Championklass 320 kr,
Veteranklass (8 år -) 220 kr.
Vid brev eller e-postanmälan görs betalning senast sista anmälningsdagen till
pg 20 97 64-0, SSRK Dalarna.

Lisselhaga Ridhusträning

Nu är säsongens nya tider för träning
i Lisshaga ridhus bokade  🐶
Välkommen till 1 timmas instruktörsledd träning, motsvarande vardagslydnad.
Var och en ansvarar för träningen av sin egen hund ( ingen kurs)
Kostnad 20kr.
Kom och prova på Du som aldrig varit med förr, ingen föranmälan.
Medlemskap i Ssrk .
Datum
3/11, 1/12     – 18
5/1, 2/2, 2/3,   -19
OBS!  Ny tid: 14.00-15.00
Välkommen önskar Ssrk Dalarna
Upplysningar :
Marita Danemyr
070-230 80 58

Spanielkurs fortsättning

Spanielkurs Apportering Fortsättningskurs. Klicka här för anmälan.
För dig vars hund apporterar och du vill gå vidare i träningen.
Söndag 21/10 kommer Carolina Bohman till Falun och håller en dagkurs i fortsättning apportering.
Carolina är utbildad instruktör som även använder klicker på ett mjukt och lekfullt sätt vid inlärning.
Hon anpassar träningen utifrån varje hunds nivå.
Läs mer om Carolina på www.ljungstorps.se
Pris: 1200 kr/ dag
Anmälan är bindande. Endast veterinärintyg eller läkarintyg gör att du kan få pengarna tillbaka vid avbokning. Vid avbokning 14 dagar före kursdatum kommer en administrativ avgift på 120 kr debiteras.
Avbokad plats annonseras ut som överbliven plats även om hel kursavgift betalats av avbokad deltagare.
Anmälan till studiefrämjandet i Falun. Max 6 st deltagare, sista anmälningsdag 1/10.
Plats :Falu trakten
Välkommen önskar Ssrk Dalarna
Upplysningar:
Marita Danemyr
Utbildningsansvarig
070 / 230 80 58
1 2 3 10