I år är det premiär för jaktcupen i Dalarna! Behöver du kolla av formen inför unghundsderbyt eller ska du starta på WT under året är detta för dig!
Cupen äger rum under 3 olika omgångar med två rutor per omgång. Tillfällena är ”tävling” och bedöms av kunnig medlem.
Ekipagets tre bästa resultat räknas samman under sista omgången och i varje klass NKL, ÖKL, ELIT och spaniel koras vinnare. Vi avslutar sista tillfället med en prisutdelning.
Man bedöms enligt WT – provsregler,
För att delta ska du vara medlem i SSRK Dalarna och ha vaccinerat din hund.
Du tävlar i den klassen du normalt skulle starta i på ett inofficiellt WT arrangerat av SSRK.
Vi hjälps åt att vara funktionärer. I och med att du anmäler dig godkänner du att ställa upp som funktionär vid behov.
Datum: 27 maj Älgparken Långshyttan Starttid: Du kommer någon gång mellan 17-19 och startar din hund.
Ni anmäler er till utbildning@ssrk-dalarna.se innan 24 maj. Uppge ditt och hundens tilltalsnamn. Inga efteranmälningar tas emot!
Vi kommer be om en startavgift på 40 kr per ekipage/omgång som vi kommer skänka till olika hundrelaterade organisationer. Du swishar till omgångens kontaktperson på plats.
