1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Utställningsresultat

Resultat och bilder från Rättvik 2016-11-13.

 
 BIS
 BIS Domare Bjarne Sörensen
1. NO UCH SE U CH Caci´s She´s Old Classic Äg: Lisbeth Johansson Djura
2. DK CH (u) FDI NO UCH NORDUCH RLD N&F&A&M SE U CH Dewmist Glitter´n Glamour Äg: Ulrika Zetterfeldt Eskilstuna
3. C.I.ENO UCH SE U CH SE-14 Mementos Wilona Äg: Torunn Sörbye,Trude Kristensen Norge
4. FI UCH LPI LPI LPII RLD A RLD N RLD N&F&A&M SE CH SE VCH Mountoy Painted Peggy Äg: Monica Jansson Spånga
 
 BIS valp 4 6 mn
BIS valp 4-6 mån Domare Cindy Pettersson
1. Wilmio´s Key To Unlock The Future Äg: Eva Hellstrand Sifferbo
2. Kungsljuset Party Encore Äg: Katarina Andersson Borlänge
3. Annual´s Chocolate Cake Äg: Kari Sundqvist Edsvalla
4. Cremecastle Spring Magic Navy Äg: Riitta Liisa Hofman Kvicksund
 
Bis vap 6 9 mn 002
BIS valp 6-9 mån Domare Cindy Pettersson
1. Körninge Yelow Deer Hunter Äg: Tina Jansson Tystberga
2. Chamorels Då Som Nu För Alltid Äg: Catrin Berg Brotteby
3. Abydesingn Echoes Of The Dead Äg: Elin Ahlström Vintrosa
4. Magic Wave Simply The Best Äg: Malgorazata Borowaik
 
BIS veteran 002
BIS Veteran Domare Kari Granaas Hansen
1. SE U CH Manaca´s Pull No Punches Äg: Monica Forsander
2. C.I.E DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SEU CH Mementos Kelly Äg: Torunn Sörbye, Lene Bjerknes Norge
3. Geltman´s Grand Casanova Äg: Jenny Carsting Mora
4. C.I.E DK UCH EE CH LV CH N W-14 NORD UCH W-14 SE U CH SE W-15 Barecho Most Wanted Äg: Meijer o Agneta Ingelsson Ankarsvik
 
BIS Jakt
Bästa Jaktmeriterande
1. Boppaloza Här Kommer Natten Äg: Ann Johannson Borlänge
2. FI UCH LPI LPI LPII RLD A RLD N RLD N&F&A&M SE CH SE VCH Mountoy Painted Peggy Äg: Monica Jansson Spånga
3. C.I.E DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SEU CH Mementos Kelly Äg: Torunn Sörbye, Lene Bjerknes Norge
4. SE VCH Attigårdens Golden Quite A Figter Äg: Åsa Eriksson Kovland
 
BIS uppf
BIS Uppfödare Domare Kari Granaas Hansen
1. Flatcoated Retriever Caci´s Uppf: Carina Östman, Mikael Persson,Caroline Lundqvist Borlänge
2. Engelsk Springer Spaniel Mountjoy Uppf: Monica Jansson Spånga
3. Caci´s Amerikansk Cocker Spaniel Uppf: Carina Östman, Mikael Persson,Caroline Lundqvist Borlänge
4. Labrador Retriever Mementos Uppf: Torunn Sörbye Norge
 
BIS avelsklass
BIS Avel Domare Nina  Karlsdotter
1. NORD UCH Freckles Royal Combier ÄG. Carina Arvidsson Kumla
2. C.I.E DK UCH FI UCH NO UCH NORD UCH SEU CH Mementos Kelly Äg: Torunn Sörbye

RÄTTVIK 2015-11-08

 Best In Show
 BIS 1
Domare: Jan Roger Sauge
(Hundens namn, Ras, Ägare, Ort)
1. SEU(u)CH Calzeat the X-factor Flatcoated Retriever Dyrén Anette Bergshamra
2. C.I.E. EE CH SEU(u)CH Big Brazzel Hot Sensation Engels Springer Spaniel Rosenblad Katarina Spånga 
3. C.I.E. NORD JV-08 NORD UCH VDHCH Charbonnel Blue´nýellow Cockerspaniel Therese o Börje Johansson Henån
4. Caci´s Celebrate Goose Bumps Amerikansk Cockerspaniel Lind Pettersson Susanne Borlänge
 
 BIS-valp I
 Valp4 6
Domare: Marjo Jaakkola
1.Roxanne The Rose Golden Retriever Susanne Björkman Almunge
2.Quality Design Keep A Crystal Peapl Engelsk Springer Spaniel Wallberg Elizabeth Uppsala
3.Speedwagon´s C´mon Everybody Amerikansk Cocker Spaniel Lennbom Maud Fellingsbro
4.Tollarbos Tikka Tassar som Arrac Niva Scotia Duck Tolling Retriever Runnemark Louise Skarpnäck

 

 BIS-valp II
 Valp 6 9
Domare:Kirsi Nieminen 
1.Roxanne Vanessa Golden Retriever Susanne Björkman Almunge
2.Caci´s Cutest Love Of My Life Amerikansk Cockerspaniel Lind Pettersson Susanne Borlänge
3.Springdust´s Belive In Me Simm Therese Deje
4.Caci´s Ain´t I´m One In A Million Flik Johansson Marita
 BIS-veteran
 Dagens bsta veteran
Domare: Helene Björkman 
1.SEU(u)CH Bigg Brazzel Catch Me If You Can Engelsk Springer Spaniel Rosenblad Katarina Spånga
2.NOUCH NO V-13 SE U(u)CH SE VCH Comics Cocktail Party Flatcoated Retriever Sundell Ericsson Charlotte Hammarö
3. . C.I.E. NORD JV-08 NORD UCH VDHCH Charbonnel Blue´nýellow Cockerspaniel Therese o Börje Johansson Henån
4. SEU(u)H Oakroad´s Hot Pepper Labrador Retriever Lysén Hedwall Ewa Tällberg

 

 BIS jaktmeriterad
BIS jaktmeriterade hund 
Domare: Kirsi Nieminen
1.SEVCH Wildzeal Welcome To My Word Flatcoated Retriever Sundell Charlotte Hammarö
2.SEVCH Cloette´s Splendid Surprice Engelsk Springer Spaniel Hansson Gunilla Arvika
 BIS Uppfödargrupp
 BIS uppfdare
Domare: Helene Björkman
1.Caci´s Flatcoated Retriever Östman Carina, Persson Mikael, Lundqvist Caroline Borlänge
2.Roxanne Golden Retriever Björkman Susanne Almunge 
3.Big Brazzel Engelsk Springer Spaniel Rosenblad Katarina, Rosenblad Andrea Spånga
4.Geltman´s Welsh Springer Spaniel Eriksson Ola Storvreta

Resultat från utställningen i Rättvik 2014-11-09

 

BIS 20141109

BIS

Cocker Spaniel Paisley's Splash And Smash
äg: Lilly Ann Aarra Norge
 
B Jakt 20141109

Bästa Jakt meriterade

FI V-13 NO JV-13 Caci's Lovely Prince Cake.
Äg: Ann Johansson
 
BIS Valp 20141109

BIS valp 4-6 mån

Flat Caci's Shiner For President
äg : Carina Östman o Mikael Persson

BisValp 20141109

BIS valp 6-9 mån

Pointbreak You're Not Sorry Amris
Äg Katarina Andersson

Resultat utan bilder:
BIS 2a Mar-k N Rotojet's Tailor Mad Amerikask Cocker Spaniel. Äg: Karin Linde Klerholm
BIS 3a Barecho Party In My Hade Engelsk Springer Spaniel Äg: Helene och David Björkman
BIS 4a FI V-13 NO JV-13 Caci's Lovely Prince Cake. Äg: Ann Johansson
 
BIS valp 4-6 2a Fairfax U' Got The Power Golden Äg: Marianne Bimer Olofsson
BIS valp 4-6 3a Sincher's Perfect Control Labbe Äg: Maria Grind
BIS valp 4-6 4a Line Sam Give Peace A Chance Cocker Äg: Therese Löf
 
Bästa Jakt meriterande
2a NO UCH, SEU (U) CH Stsrdom Special Effect Springer Spaniel Äg: Annika Sanchez
3a Combine Steward Of The Line Golden Äg: Lena Widebeck
4a Sångfågelns Cornelia Labb Äg: Josefin Mattsson
 
BIS valp 6-9
2a Twin Peak's Don't Rain On My Parade cocker Äg: Lilly Ann Aarra Norge
3a Roxanne Sunny Afternoon Golden Äg: Annelie Holmgren
4a Musical's Hallelujah Labb Äg: Susanne Rehlin
 
BIS veteran
1a SE U (U) CH Barecho He's Got It All Springer Carolina Lindblom o Helene Björkman
2a SE U (U) CH Annual's Non Stop Labb Äg: Vanja Sandin
3a Almanza Pause For Applause Flat Äg: Tommy Jonsson
4a Endicott Sing For Me Golden Äg: Lotta Öhnell Andersson
 
BIS Uppfödare
Caci's Uppfödare: Csrna Östman, Mikael Persson o Caroline Lundqvist
Resultat från utställningen i Smedjebacken 22 september 2013.
 
Best In Show
Domare: Henric Fryckstrand 
1. Winterbourne Deep Blue Sea, Field Spaniel, Sonja Dahlberg, Västerås
2. Elles Belles, Golden retriever, Laila Otterstad, Fana, Norge
3. Speedwagon´s Parti All Over, Amerikansk Cocker Spaniel, Maud Lennbom, Fellingsbro
4. Caci´s Look´n Cute, Flatcoated retriever, Lina Jernberg, Edsbyn
 
smedjebacken 2013 2
 
BIS Valp I
Calzeat the X-factor, Flatcoated retriever, Anette Dyrén, Bergshamra Domare: Karl-Erik Johansson 
 
BIS Valp II
Welford´s Mayfield Park, Welsh Springer Spaniel, Sörensen Carsten Haven, Pettersson Urban, Upplands Väsby Domare: Cindy Pettersson 
 
BIS Veteran
Black Mica´s That´s Enough, Flatcoated retriever, Linda Edberg, Uppsala Domare: Therese Johansson 
 
BIS Jaktmeriterad
Almanza Strike of Luck, Flatcoated retriever, Tony Persson, Smedjebacken Domare: Cindy Pettersson 
 
BIS Uppfödargrupp
Caci´s, Flatcoated retriever, Mikael Persson, Carina Östman, Caroline Lundqvist, Borlänge Domare: Karl-Erik Johansson 
 
BIS Avelsgrupp
Welsh Springer Spaniel, Smörsoppens Dalwhinnie, uppf. Siw Karlsson, Motala Domare: Karl-Erik Johansson 
 
Hela resultatlistan hittar ni här, Klicka på denna länk.
Se resultaten från Smedjebacksutställningen 2012

Sponsorer SSRK

Uppfödare